Print Page   |   Contact Us   |   Your Cart   |   Report Abuse   |   Sign In   |   Register
Community Search
Sign In
Sign In securely
Calendar

5/4/2018 » 5/6/2018
Alumni Weekend 2018

Latest News: News

Spring 2009 Golden Teams

Tuesday, July 28, 2009  
Share |
Thirty-two George School athletes—representing softball, track and field, lacrosse, baseball, tennis, and soccer—were honored in the “Spring 2009 Golden Teams” section of the Bucks County Courier Times.

Emily Mapelli ’12 and Aly Passanante ’10 received First Team honors for girls’ track and field and girls’ soccer, respectively. Emily, recognized for her high jump performance, earned additional track and field recognition as a Pennsylvania Independent Schools champion, a Friends Schools League (FSL) champion, and a member of the FSL’s All-League First Team. Aly, a forward with sixteen goals and fourteen assists, was named to the FSL’s All-League First Team for girls’ soccer, as well as the all-Southeastern Pennsylvania and all-state teams for the sport.

Second Team honorees included Dave Foppert ’09 (a boys’ lacrosse attacker and FSL All-League First Team member), boys’ tennis singles player Jason Sisti ’11, and five members of the girls’ track and field team: in the shot put, Pennsylvania Independent Schools champion Jil Mahrer ’10; in the 100 hurdles, Xavia Bethea ’09 (fifth at the Pennsylvania Independent Schools Championships); in the 300 hurdles, Chrissy Haney ’12 (fourth at the championships); in the high jump, Natalie Ryan ’09 (second at the championships); and in the discus, Jessica Mooberry ’10 (fourth at the championships). Liz Stevens ’09 was named to the Second Team for both girls’ lacrosse (in which she was a midfielder) and girls’ soccer (a sport in which she achieved six goals and twelve assists). She was also an FSL All-League First Team member for both sports.

In addition, the following students received Honorable Mentions:

Softball
Elsabeth Graebener ’10 (pitcher) and Rebecca Gerecke ’10 (catcher)

Girls’ Track and Field
Priscilla Wiggins ’12

Boys’ Track and Field
Alex Reese ’09, Nick Simone ’10, and Richie Schulz ’11

Boys’ Lacrosse
Franklin Cuevas ’10 (midfield), Wyeth Howard ’10 (attack), and Dylan Sio ’09 (goaltender)

Girls’ Lacrosse
Stephanie Feinman ’10 (attack) and Emily Stevens ’09 (midfield)

Baseball
Justin Cancelliere ’09 (outfield/pitcher)

Boys’ Tennis
Jake Fridman ’10, Benson Lee ’09, Josh McGowan ’09, and Devon Pinkus ’11

Girls’ Soccer
Lily Collins ’12 (midfielder), Emily Stevens ’09 (defender), Priscilla Wiggins ’12 (forward), Kate Harkins ’11 (midfielder), Kaitlyn McElwee ’09 (goalkeeper), and Kellie Ann Edelblut ’11 (forward)

Read more.